Morawiecki: Od 10 października cała Polska żółtą strefą, obowiązkowe maseczki
– Jednym z podstawowych obowiązków rządu jest przedstawienie aktualnej informacji dotyczącej stanu zdrowia, rozprzestrzeniania się COVID-19 – mówił premier Morawiecki, przedstawiając na początku epidemii aktualne informacje dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce.
– Dziś mieliśmy rekordowy przyrost zakażeń. To oznacza, że w przypadku takiej dynamiki podwojenie zakażeń jest co trzy dni. Chcemy, aby ta liczba została ograniczona – mówił premier. – Chcemy zastosować podobna strategię do tej, którą zastosowaliśmy kilka miesięcy temu – mówił Morawiecki.
Premier dodał, że chociaż obecnie w szpitalach wciąż są wolne łóżka i wolne respiratory dla pacjentów z COVID-19, to rząd chce działać wyprzedzające. – Mija siedem miesięcy od kiedy wprowadzono pierwsze obostrzenia (…) które pomogły nam w walce z pierwszą falą koronawirusa. Dzisiaj dotarła do nas ta druga fala i musimy się z nią zmierzyć w sposób zdecydowany – dodał.
– Za nami czas dużych wyrzeczeń. Wiosna to lockdown – zamknięcie gospodarki, ogromne straty i ryzyko. Ale wtedy zadziałaliśmy błyskawicznie przez tarcze. Uratowaliśmy 3 mln miejsc pracy – tłumaczył Morawiecki. – Dane KE pokazują, że ta recesja w Polsce będzie jedną z najpłytszych w UE i na świecie – dodał.
– Czas wyrzeczeń był potrzebny. Staraliśmy się wyważyć wpływ, który lockdown ma na życie ludzi z koniecznością ochrony zdrowia. Nie możemy tego zmarnować poprzez zbyt łagodne podejście – podkreślił dalej premier i poinformował, że w związku z nadejściem drugiej fali koronawirusa, od 10 października wprowadzone zostaną nowe obostrzenia w całym kraju.
– Od 10 października wprowadzamy zasady strefy żółtej na cały kraj. Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej i komunikacji. W strefie żółtej mielibyśmy ok. 100 powiatów, dlatego zdecydowaliśmy się na to jasne rozwiązanie – poinformował Morawiecki.
Ogromny wzrost nowych przypadków koronawirusa
Mamy 4 280 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej odnotowano kolejnych 76 zgonów. To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii.
Nowe potwierdzone przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (598), małopolskiego (548), wielkopolskiego (505), śląskiego (375), pomorskiego (313), kujawsko-pomorskiego (311), łódzkiego (279), dolnośląskiego (258), podkarpackiego (256), lubelskiego (204), świętokrzyskiego (159), zachodniopomorskiego (116), warmińsko-mazurskiego (105), podlaskiego (94), opolskiego (90), lubuskiego (69).